O jednostce

 

Rys historyczny
Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie ma za sobą długą i bogatą historię. Jest on bezpośrednim kontynuatorem Instytutu Teologicznego, powołanego do istnienia w 1822 roku, który kształcił teologów do pracy duszpasterskiej.

Formalnie Wydział został erygowany 14 maja 2004 roku dekretem Kongregacji Edukacji Katolickiej w wyniku przekształcenia Instytutu Teologicznego w Tarnowie. Dokładnie Wydział Teologiczny rozpoczął swoją działalność w roku akademickim 2004/2005. Od 2009 roku Wydział jest częścią Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Cel Wydziału
Wydział z natury swojej jest instytucją naukowo-dydaktyczną. Zasadniczym celem dydaktycznym jest umożliwienie studiowania teologii kandydatom do kapłaństwa, przyszłym katechetom, jak też innym osobom, zabiegającym o szeroko rozumianą formację humanistyczną lub o pogłębienie formacji religijnej. Celem naukowym jest zgłębianie depozytu wiary i Wydział realizuje ten cel poprzez prace naukowe swoich pracowników, organizowanie konferencji, sympozjów naukowych oraz działalność edytorską.

Patronem Wydziału jest św. Stanisław Biskup i Męczennik.

Struktura Wydziału
Na czele Wydziału stoi Wielki Wicekanclerz – Biskup Tarnowski, który troszczy się o dobro i rozwój Wydziału, popiera badania naukowe i pracę dydaktyczną, czuwa nad czystością nauki katolickiej, dobrymi obyczajami i dyscypliną całej wspólnoty tworzącej Wydział. Udziela misji kanonicznej nauczycielom akademickim, zwraca się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zatwierdzenie dziekana, o nihil obstat dla kandydatów na stanowisko profesora Uczelni. Wielki Wicekanclerz jest na bieżąco informowany o wszystkich ważniejszych sprawach Wydziału przez Dziekana Wydziału.

Jednostkami organizacyjnymi Wydziału są katedry. Katedra jest tworzona w celu organizowania i prowadzenia badań naukowych oraz działalności dydaktycznej. Na Wydziale istnieje 5 katedr: katedra filozofii, Pisma Świętego, patrologii i historii Kościoła, teologii systematycznej oraz teologii praktycznej, prawa kanonicznego i pedagogiki. Pracami katedry kieruje jej kierownik.

Organem kolegialnym Wydziału jest Rada Wydziału, która zajmuje się sprawami dotyczącymi dydaktyki, wychowania oraz całościowego funkcjonowania wydziału. Rada Wydziału wybiera także Dziekana na okres 4 lat. Administracją Wydziału poprzez Sekretariat kieruje dziekan.

Studia na Wydziale
Wydział prowadzi jednolite studia magisterskie w dwóch specjalnościach: specjalności kapłańskiej oraz specjalności katechetyczno-pastoralnej. Na Wydziale odbywają się także studia licencjackie i podyplomowe.

Kadra naukowo-dydaktyczna
Na Wydziale zajęcia naukowo-dydaktyczne prowadzą pracownicy naukowo-dydaktyczni zatrudnieni na pełnym etacie przez UPJPII w Krakowie oraz zatrudnieni przez Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. Nauczyciele akademiccy prowadzi systematyczne badania naukowe. Biorą udział w konferencjach naukowych w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą. Uczestniczą w badaniach naukowych w ramach grantów krajowych oraz rozwijają współpracę z innymi ośrodkami teologicznymi w Polsce i na świecie.

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano