Aktualności

Ks. prof. Antoni Żurek z Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie konsultorem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji

20.02.2023 Komunikaty

Ks. prof. dr hab. Antoni Żurek z Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka konsultorem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Ojciec Święty Franciszek mianował kard. Kazimierza Nycza, abp. Stanisława Budzika i bp. Mariana Florczyka członkami Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. W gronie konsultorów tej Dykasterii znalazł się ponownie ks. prof. Antoni Żurek z Wydziału Teologicznego w Tarnowie.

Ks. prof. dr hab. Antoni Władysław Żurek, kapłan diecezji tarnowskiej urodził się 17 kwietnia 1953 roku w Przyborowie. W 1972 roku po zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 29 maja 1978 r., po ukończeniu studiów teologicznych w Instytucie Teologicznym w Tarnowie, przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Studia specjalistyczne z teologii i nauk patrystycznych odbył następnie w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” w Rzymie. Był pierwszym dziekanem Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (2004–2010). Jest wykładowcą patrologii i historii Kościoła.

Ks. prof. dr hab. Antoni Władysław Żurek ma w dorobku liczne publikacje, artykuły popularnonaukowe i tłumaczenia dotyczące m.in. pierwszych wieków chrześcijaństwa i Ojców Kościoła, a także człowieka i jego religijności.

W 2016 r. ks. prof. Antoni Żurek został mianowany przez papieża Franciszka konsultorem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, teraz ponownie papież powołał go do pełnienia tej funkcji (od czerwca 2022 r. jest to Dykasteria ds. Kultury i Edukacji).

Curriculum vitae ks. prof. Antoniego Żurka

Grzegorz Brożek