Aktualności

Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII zainaugurował nowy rok akademicki 2 X 2023

06.10.2023 Komunikaty

inauguracja_roku_akademickiego_wtst_2_x_2023-1280.jpg

Gaude Mater Polonia wybrzmiało w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, oznajmiając tym samym, że rok akademicki 2023/2024 został oficjalnie zainaugurowany na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Na uroczystości obecny był rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, który mówił do przyszłych teologów, iż muszą być malarzami, którzy będą „malować obraz swojego życia farbami cnót Chrystusa, Jego miłości Ojca”, a wtedy będą świadkami Chrystusa. Rektor postawił pytanie „jak ma wyglądać przyszłość teologii jako nauki?”, w czasach, gdy spada liczba studentów teologii – przyszłych kapłanów i świeckich pragnących zgłębiać wiedzę teologiczną. Zwrócił też uwagę na właściwe odczytywanie „znaków czasu”, o czym pisał w liście do UPJPII papież Franciszek, co wiąże się – wg. ks. prof. Roberta Tyrały – z koniecznością ciągłego rozwoju, podnoszeniem poziomu nauki i dydaktyki [PEŁNY TEKST PRZEMÓWIENIA].

Jak poinformował dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII ks. prof. dr hab. Marek Kluz, w nowym roku akademickim naukę na Wydziale Teologicznym w Tarnowie rozpoczęło 134 studentów na specjalności kapłańskiej i katechetyczno-pastoralnej. Ponadto, łącznie 42 nauczycieli rozpoczęło dwuletnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne dla Nauczycieli. Studia te, przygotowują do nauczania religii w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. „Cieszy więc, że wciąż są chętni, by studiować teologię, bo potrzebujemy dziś nie tylko mądrych ludzi, ale także tych wierzących, ludzi Kościoła, którzy będą dawać piękne świadectwo chrześcijańskie w swoim życiu. Potrzebujemy także tych, którzy będą wspomagać kapłanów w ich pracy, choćby poprzez naukę religii” – mówił przy okazji inauguracji ks. dziekan.

Podczas uroczystości zarówno alumni I roku, jak i świeccy złożyli studenckie ślubowanie. Inaugurację zakończył bp Andrzej Jeż, który skierował do wszystkich uczestników słowo i wręczył nowym studentom indeksy. W auli Wyższego Seminarium Duchownego, wśród zaproszonych gości, znaleźli się przedstawiciele wielu uczelni wyższych, władze samorządowe oraz służby mundurowe, a także przedstawiciele mediów – w inauguracji wziął również udział dyrektor radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz ks. dr hab. Jan Bartoszek, wykładowca na WTST. W tym miejscu chcielibyśmy przypomnieć, że założycielem radia RDN był bp Józef Życiński, wieloletni wykładowca Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie UPJPII), a jednym z twórców radia RDN Małopolska i jego wieloletnim dyrektorem programowym był nieodżałowany śp. ks. prof. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, zmarły 15 czerwca 2023 r.

Rozpoczęty rok akademicki jest szczególnym dla Wydziału Teologicznego w Tarnowie, bowiem erygowany 14 maja 2004 r., będzie obchodził w przyszłym roku 20. rocznicę powstania.